Vysoké nároky

17.06.2022

Zažíváme období, kdy se nefunkční partnerské vztahy rozpadají. Na rozdíl od ještě nedávné historie, kdy byly vztahy společenskou i ekonomickou nutností, tak dnes muži i ženy získávají ve vztazích mnohem více svobody. Tato relativně nová svoboda vede k rozpadu starých svazujících struktur, ale přináší sebou i nový druh zodpovědnosti. Ve chvíli, kdy partnerský vztah už není nutností ale svobodnou volbou, chceme vedle sebe spřízněnou duši v každém ohledu. A tak od svých partnerů očekáváme opravdu hodně.

Musí být atraktivní a romantičtí. Mají být našimi nejlepšími kamarády. A samozřejmě to má klapat v posteli. Musí být skvělými rodiči, zároveň ale budovat svoji kariéru a nezapomínat ani na pomoc v domácnosti. A vždy nás podporovat v seberozvoji.

Mít takto vysoké nároky na partnera je lehké. Umění ve vztazích však je podívat se na svoje požadavky kriticky, a vybrat ty, které jsou skutečně důležité. Netrvat na detailech nebo společném vkusu, ale soustředit se na společné hodnoty a ochotu na vztahu pracovat. A v něčem dát druhému volnost vidět věci jinak.

Výběr partnera často podmiňujeme romantickou láskou a předpokládáme, že naše city nás dovedou k vysněnému vztahu. Bezhlavá zamilovanost je úžasná věc, ale není nutným předpokladem bezchybného partnerství.

Pojďme se na vztahy dívat více realisticky. Dva lidi si prostě nemůžou rozumět ve všem. A když všechny své mezilidské potřeby naložíme na jednu osobu, může pak ve vztahu docházet ke zklamání a frustraci. Spokojený vztah není o velkých romantických gestech, ale o každodenních pozitivních interakcích: říct kompliment jen tak; umýt nádobí, i když na mě není řada; odložit telefon, když spolu večeříme... A především, když to začne drhnout, tak si nestěžovat na Messengeru nebo u piva, ale ptát se partnera, co můžeme společně dělat jinak. Vztahy jsou dovednost, a tak je důležité je budovat s někým, kdo se v ní spolu s vámi bude chtít zlepšovat.

Máte někdy pocit, že si do života přivádíte stále stejné typy lidí? Nebo že se s partnery dostáváte do podobných situací? V lásce často nehledáme věci, které jsou pro nás zdravé, ale podvědomě si vybíráme věci, které jsou nám blízké. S různými partnery se nám tak mohou opakovat stejné situace. My sami jsme však polovina každého rande, každé konverzace, i každého konfliktu. Kompatibilita dvou lidí není předpoklad vztahu, ale důsledek vzájemné komunikace. Pokud cítíte, že byste se na téma výběru partnera chtěli zaměřit, budu rád, když mě kontaktujete.