Setkání s bláznem

12.04.2022

Představme si situaci, kdy se setkáte s bláznem. Blázen se na Vás podívá a může o Vás tvrdit úplně cokoliv. Například, že máte 4 ruce a 4 nohy. A co teď s tím chcete dělat?

Jak chcete tuhle myšlenku bláznovi vyvrátit? Samozřejmě mu můžete vysvětlit, že to přeci není pravda. Že máte normálně 2 ruce a 2 nohy, jako každý jiný člověk. Ale blázen bude dál opakovat to stejné, že na Vás vidí 4 ruce, 4 nohy.

Pak tedy můžete prstem ukázat na něj. A říct "Hele, koukni, ty přeci také máš jen 2 ruce a 2 nohy... Já to mám stejně. Jsme oba stejní, vidíš?" Ale kdepak, blázen u Vás jen dál uvidí ty 4 ruce, 4 nohy.

Tak co teď? Také se můžete třeba svléknout do naha, aby viděl Vaše nahé tělo. Ale blázen se podívá, pokývá hlavou a přitaká "Jo, jo, koukám a vidím 4 ruce a 4 nohy." A takto může debata pokračovat dál a dál.

Předně asi cítíme, že celý tento rozhovor je zcela nesmyslný. A že ať bude trvat sebedéle, stejně nikam nepovede. Blázen Vás prostě uvidí svýma očima. A kdybyste se rozkrájeli, nedokážete ho přesvědčit o opaku.

Ale především hlavní výsledek debaty ale je ten, že na začátku tu stál jeden blázen, ale na konci tu stojí a debatují dva. Vzpomeňte si na to pokaždé, když se do takovéto debaty budete pouštět.

Zažíváte někdy situace, kdy i přes veškerou Vaší snahu nejste schopní se s druhým člověkem domluvit? Máte pocit, že druhý je vždycky o krok napřed? Že i když jsem mysleli, že už Vás nic nemůže překvapit, druhá strana bez mrknutí oka zaútočí a opět překročí hranice o kilometry? Dobrá zpráva pro Vás ale je, že hysterie a psychopatie se projevuje neschopností vidět chybu u sebe. Jinými slovy, pokud si už i Vy připadáte jako blázen a máte o sobě pochybnosti, pak blázen určitě nejste. A pokud váháte, jestli je chyba u Vás nebo u druhé strany, a máte snahu zlepšit mezilidskou komunikaci, kontaktujte mě a můžeme společně zjistit, kde je problém.