Pominutí zamilovanosti a nevěra

14.07.2022

Říká se, že lidé jsou zaslepeni láskou. Když jste zamilovaní, všechno se Vám zdá úžasné, růžové a Váš život prostoupí optimismus. Cítíte se naplněni láskou a domníváte se, že tento stav Vám dává Váš partner. Avšak ve skutečnosti tento stav vzniká uvnitř Vás samotných. Cítíte se zamilovaní, šťastní, a toto Vaše nevědomé vnitřní rozpoložení pak promítáte do partnera i do celého okolí.

Jedná se o projekci, která ale dříve či později narazí na realitu druhého člověka. I kdyby Váš partner byl nejlepší člověk na světě, vždy bude "pouze" člověk, a žádný člověk na světě nemůže vždy 100 % korespondovat s Vaším vnitřním očekáváním. A tak se může stát, že máte s partnerem jiné názory, nebo jiné hodnoty. A kde se pak střetnou dvě vůle, tam to začíná být tvrdší a drsnější.

Někdy už i na začátku vztahu cítíte drobné neshody. Ale díky zamilovanosti je neberete vážně. Dokonce Vám mohou připadat vtipné a zábavné. Ale od svých klientů vím, že právě opakovaný vtip je to první, co se jim začalo zajídat a zadírat za nehty. Když partner například zmínil: "Kamarádi o mně říkají, že jsem alkoholik", nebo "Ráda flirtuju s cizími muži", či "V žádné práci nevydržím déle jak 3 měsíce", tak jim to připadalo zábavné. Ale když to pak žili 10-20 let, zjistili, že to nikdy nebylo myšlené jako vtip. Od začátku to byla jasně vyložená karta na stůl.

Zamilovaní lidé nevědomě očekávají, že vztah bude totálním naplněním jejich nitra. Že budou společně sdílet všechny jemné záchvěvy svých duší. A místo toho jsou schopni se pohádat kvůli otevřenému oknu? Z rostoucího nedorozumění pak může vznikat frustrace a zklamání, které často přiřknou tomu partnerovi. Muž to přiřkne té ženě, žena tomu muži.

V těchto chvílích se ve vztazích rodí všechny nepříjemné lidské činitele, jako je hněv, vztek, žárlivost, manipulace a další. Což se pak bohužel může řešit instinktem, pudem a různými paralelními vztahy, kterými si jeden z partnerů začne hledat doplnění svých potřeb jinde. Může vzniknout nevěra, ve které je opět prostor pro nové projekce, nové přesvědčení a nové zkreslení.

Občas se tak můžete domnívat, že doma žijete něco, ale jinde byste žili úplně jiný druh vztahu, který by Vám tentokrát již určitě přinesl to vytoužené naplnění. Jenže jste to vždycky právě Vy sami, kdo jste nositelem toho Vašeho pocitu spokojenosti. Vy sami si vytváříte kritéria a hodnocení, co je na partnerovi dobré a co špatné.

Proto se svými klienty občas řeším variantu, aby nehledali své vnitřní naplnění u dalších a dalších partnerů. Že jejich problémy nevyřeší někdo zvenčí, a tak je dobré se zkusit zaměřit na vztah sami se sebou. Protože to je ten nejintimnější vztah, jaký lidé mohou kdy rozvinout.

A když přestanou mít partnerovi za zlé, že nenaplňuje všechny jejich vnitřní očekávání, které do něj projektují, pak zjišťují, že 90 % problémů, které jim pijí krev, jsou zanedbatelný maličkosti. Byť se kvůli nim mohou hádat. Ale zmizí frustrace, zklamání a třeba i sklony doplňovat si svoje projekce paralelními vztahy.

  • Pokud Vás trápí pocit zklamání z vývoje a průběhu Vašeho vztahu
  • Pokud cítíte, že byste se cítili šťastnější v jiném vztahu s novým partnerem
  • Nebo pokud naopak máte obavu, že Váš partner si hledá naplnění v paralelních vztazích

budu rád, když mě kontaktujete a zkusíme se společně domluvit, jak by se situace dala řešit.