Krizový rozchodový manuál

28.11.2022

Rozchod. Někdy se k němu schylovalo dlouhou dobu, jindy přišel jako rána z čistého nebe. Skoro vždycky ho ale provází osobnostní krize. Co teď? A co dál? Cítíte se pod psa, každá činnost ztrácí smysl. Tak se zastavte, nadechněte a zamyslete se, jakým způsobem rozchod přežít. A ještě ho využít pro svůj osobní růst. I rozchod totiž může být dobrým odrazovým můstkem pro budoucí štěstí.

1. Uvolněte negativní emoce

Máte snahu vše ustát s nadhledem a dusit v sobě emoce? Před bývalým je to v pořádku. Zde si můžete zachovat důstojnost a skrýt, že při pohledu na jeho/její zubní kartáček v koupelně pláčete. Ale když jste pak o samotě nebo s blízkými, Vaše emoce musejí jít z těla ven! A tak se nestyďte. Plačte! Křičte! Vztekejte se! A nadávejte!

Emoce prostě musejí jít z Vašeho těla ven. Pokud je v sobě zadusíte, mohou se projevit formou různých zdravotních problémů i za několik let. Anebo budete celoživotně ukřivdění a ublížení.

2. Analyzujte chyby

Skvělé, vymlátili jste ze sebe všechny negace. Nyní je ten správný čas na určité zklidnění se a analyzování chyb ve Vašem vztahu. Když si Vaše chyby uvědomíte a porozumíte jejich příčinám, už je nemusíte v dalším vztahu znovu opakovat. Nastavte si tedy pravdivé zrcadlo, odhoďte ego a zeptejte se sami sebe:

  • Jaké chyby jsem ve vztahu dělal/a a nechci je opakovat?
  • Potlačoval/a jsem sebe? Byl/a jsem přirozený/á?
  • Jaké emoce ve mně bývalý/á vzbuzoval/a?
  • Jaké slabiny měl můj vztah?

Vaše vztahová analýza je skvělým základem pro Váš budoucí osobní růst. Zamyslete se sami nad sebou, co v budoucnosti chcete prožívat? A jaký vztah ve skutečnosti chcete mít?

3. Začněte na sobě makat

To nejhorší máte za sebou. Nyní je ten správný čas na sobě začít pořádně makat. Právě teď je zapotřebí se maximálně soustředit na sebe. Investovat do sebe čas, energii i peníze. Postavte ze sebe novou osobnost, která bude krásnější, štíhlejší, vyrovnanější i šťastnější. Ideálně si vybírejte takové činnosti, u kterých nebudete o samotě. Anebo takové, u kterých budete překonávat sami sebe a svoje strachy. Například při populárním otužování nebo na lezecké stěně.

4. Vyvarujte se těchto chyb

  • Neutěšujte se u náhradníka, nestřídejte sexuální partnery a dopřejte si být raději chvíli o samotě.
  • Nekompenzujte neštěstí v alkoholu, jídle nebo cigaretách.
  • Nedoprošujte se bývalé/ho o návrat.
  • Neotravujte problémy kolegy, svěřujte se jen Vašim blízkým.
  • Nevracejte se v myšlenkách stále do minulosti, neprohlížejte si staré fotky a zkuste se vyhnout vnitřnímu dialogu s ní/m (hádky či sebeobhajoby).
  • A hlavně, nevracejte se při první příležitosti ke Vaší/emu bývalé/mu. Dejte si na sebe čas a udělejte ze sebe nového člověka. Až poté se rozhodněme, jestli se k ní/němu chcete vrátit nebo ne.

A pokud se k sobě vrátíte, Váš vztah už nebude stejný jako dřív. Minimálně bude bohatší o tuto zkušenost rozchodu. Nikdy se nevrací stejný člověk a nevrací se na stejné místo. Nesnažte se jej tedy vrátit do starých kolejí, které vedly k rozchodu. Naopak, začněte jakoby odjinud. Překonané a oboustranně zvládnuté krize posouvají vztah dál a vedou k jeho prohloubení.

Každý člověk, který se ve Vašem životě objeví, je Vaším učitelem. A rozchod je pouze lekcí, kterou můžete zvládnout a poučit se z ní. Pokud právě procházíte tímto náročným obdobím a chtěli byste s touto životní lekcí pomoci, budu rád, když mě kontaktujete. Každý konec je začátek něčeho nového a možná mnohem lepšího.