Jak se zbavit strachu a úzkostí

29.11.2022

Strach je nejsilnější emoce, která Vás může ovládat každý den, a často Vás taky blokovat od Vašich tužeb. Bojíte se změnit práci anebo opustit Váš vztah? Nebo se bojíte o Vaše zdraví, život a pohodu Vašich dětí? A co hrůza z odsouzení a posuzování druhými?

Strach je obrovsky silná emoce, která se Vám v těle může snadno somatizovat. Znamená to, že má vliv nejen na Vaše psychické, ale také fyzické zdraví. Pojďme se dnes zaměřit na to, jak pracovat se strachem, a jak jej vyhnat z Vašeho života.

1. Seznámení se strachem

Pokud chcete Váš boj se strachem vyhrát, měli byste Vašeho protivníka pořádně poznat. Těch strachů, které v sobě totiž máte, může být totiž mnohem více, než si vůbec uvědomujete. Pojďte si v nich tedy na začátku udělat pořádek. Vezměte si tužku, papír a napište si seznam Vašich strachů. Tedy např. Mám strach, že:

  • přijdu o práci
  • zůstanu sám/a
  • onemocním

Vyberte si obavy, které jsou pro Vás nejvíce emoční, a těm se začnete věnovat. Vezměte si Vašeho strašáka číslo jedna a zkuste jej k něčemu přirovnat. Vypadá jako postava nebo zvíře? Jaký má obličej? Jakým způsobem se chová? Zhmotnění strachu Vám pomůže s ním mnohem lépe pracovat.

2. Co nejstrašnějšího se stane

Vaše mysl produkuje katastrofické scénáře, které se ale naštěstí většinou nenaplní. Všimli jste si toho někdy? Kolik strachu v sobě máte, ale nakonec se nevyplní? Katastrofické scénáře ale můžete využít k tomu, abyste si od strachu ulevili. Vezměte si Vašeho strašáka číslo jedna a napišme si konkrétně, co by se v tomto nejhorším případě mohlo stát. A jak byste danou situaci řešili?

Např. "Mám strach, že přijdu o partnera" => "Budu mít více času na sebe a časem si najdu někoho vhodnějšího."

Zajímavé je zjištění, že to ve finále taková hrůza není. Uvědomíte si, že danou situaci umíte vyřešit a uleví se Vám.

3. Probuďte v sobě víru a propusťte strach pomocí rituálu

Rituály fungují na zahání strachy výborně. Základem všeho je víra v sebe. Uvědomění, že jste to právě Vy, kdo je silnější než strach. A Vy jste ten/ta, kdo si může zařídit hezký život bez strachu. Dopujte se tedy vírou v sebe každý den před spaním. Zkusme pro začátek větu "Věřím v sebe a zasloužím si hezký život."

Kromě emočního dopingu Vás čeká také rituální rozloučení se strachem. Zkusme Vašemu strachu napsat dopis, kde ho popíšete. Můžeme si také představit, jak strach sedí naproti Vám a vést s ním dialog. A na závěr dopisu si dialogu ho požádejte, aby odešel z Vašeho života.


Strach ve Vaší hlavě je jako zaseknutá gramofonová deska, která celý den hraje dokola jen to samé: "Co když toto... A co když támhleto..." Ničí Vám náladu, bere energii, paralyzuje Vás a zabraňuje se v životě posouvat dál. Pokud Vás strachy trápí, napište mi a domluvme si společné sezení. I přítomnost strachu se dá brát jako odrazový můstek pro Vaší osobní přeměnu. Stačí, když se jim totiž podíváte do tváře a nebudete před nimi utíkat. Zjistíte jejich příčinu a budeme pracovat i na ní. Vždyť ten strach má jenom strach, že už jej nebudete mít.